Vytlačiť

Napísala Ellen Kocherová, ACC | 7. marca 2020 | 

Spolu s novým koronavírusom (COVID-19) sa po svete šíri aj úzkosť, zmätok a negativita. Pracujem ako zdravotný kouč vo Švajčiarsku, kde jednotlivci aj firmy musia strpieť drastické opatrenia, a preto som sa musela zamyslieť a pouvažovať nad koučingom v tomto výnimočnom čase.

Obavy a negativita, ktoré prežívame, vychádzajú predovšetkým z toho, že o COVID-19 nevieme takmer nič. Našou úlohou koučov je využiť to, čo už vieme, a meniť negatívne nastavenie ľudí tým, že vytvoríme bezpečné a podporujúce prostredie, ktoré v ľuďoch neustále podnecuje vzájomnú úctu a dôveru. Všetko potrebujeme spoločne premyslieť, vynoviť a prepojiť. Ako na to? Takto!

Premýšľajme!

Kríza priviedla ľudí  k tomu, že mnohé veci prehodnocujú a správajú sa uvedomelejšie. Častejšie si umývame ruky, jeme zdravšie a popritom sa vyhýbame davom či podávaniu rúk. Pre toto uvedomelejšie správanie som si vymyslela pomenovanie „režim STOP“: zastaviť sa, nadýchnuť sa, pozorovať a pokračovať. Myslím si, že je to ideálne vnútorné nastavenie v situácii, keď sa stretávame s čímsi neznámym. Svoje aktuálne nastavenie môžeme využiť na toto:

Inovujme!

Ako koučovia sa snažíme nájsť množstvo spôsobov, ako pracovať s klientmi, a z nich vyberáme tie najefektívnejšie postupy. Mnohé záložné plány vyžadujú prácu na diaľku. Táto situácia môže dokonca zrýchliť vývoj technologickej infraštruktúry, ktorá bude podporovať alternatívne typy práce. Po premyslení svojich možností sa môžeme inšpirovať a inovovovať:

Prepájajme!

Zostaňme v spojení s klientmi a s druhými a prispôsobme sa situácii tak, ako to vyžaduje koučingový proces a zmena podmienok. Toto nezvyčajné obdobie je pre nás skvelou príležitosťou na to, aby sme:

A čo teraz?

Nie sme v tom sami! Situáciu riešime ako jednotlivci, ako koučovia, komunity i celá planéta. Jeden od druhého môžeme čerpať silu vnímať svoje pocity a preukázať pružnosť v rýchlej zmene. To všetko nám i našim koučingovým postupom môže pomôcť v raste a rozkvete! Nevieme, ako dlho pretrvá všetka úzkosť, zmätok a negativita po tom, čo sa práca a každodenné činnosti vrátia do normálu, už teraz však môžeme vyťažiť z tejto príležitosti a rásť, naberať sily, a tak nadobudnúť lepší pocit.

Keď sa cítime dobre, odolne a zdravo, lepšie zvládame všetko, čo sa deje okolo nás. Ktovie, aké inovácie to prinesie koučingu a nám samým.

Podeľme sa o svoje myšlienky a nezabúdajme sa ZASTAVIŤ.

https://coachfederation.org/app/uploads/2020/03/EKocher.jpg

Ellen Kocherová, ACC

Ellen je ekonómka a akreditovaná pracovná a wellness konzultantka s magisterským titulom v zdravotnom koučingu a wellness koučingu. Vzdelanie získala v Spojených štátoch a už vyše 30 rokov žije vo Švajčiarsku, pričom viac ako desaťročie pracovala vo finančnom priemysle a dobre chápe výzvy, ktoré prináša aktívny pracovný životný štýl. Posledných 15 rokov sa venuje stravovaniu a pohode na pracovisku, kde podporuje uvedomelý prístup k stravovaniu bez diét či zmien hmotnosti, fyzickú aktivitu, celostný prístup k zdraviu a starostlivosť o samého seba. Koučovala už stovky jednotlivcov a skupín v desiatkach organizácií, ktorým pomohla s udržateľnou premenou životného štýlu. Je tiež jednou z dobrovoľníckych vedúcich v rámci projektu ICF s názvom Praktická komunita zdravotného koučingu a wellness koučingu. Ďalšie informácie o Ellen nájdete tu.

Názory uvedené v príspevkoch hostí sú osobnými názormi autorov a nemusia sa zhodovať s názormi Medzinárodnej federácie koučov (ICF). Publikovanie príspevku hosťa na Blogu ICF nepredstavuje oficiálne odporúčanie ICF alebo záruku za produkty či služby, ktoré autor poskytuje.